| Item Width | 91cm |
|---|---|
| Item Length | 50cm |
| Item Height | 53.5cm |
| Product Type | Chests |
| Material | Mahogany |
| Colour | Brown |
| Brand | Master |
| Style | Victorian |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Theme | English |
| Type | Chest |
Check the listing for details. Antique Master Shipwright's Chest, English, Mahogany, Tool Trunk, Victorian. Color: Brown. Listed at 4623.09 USD. An English, ebonised mahogany tool trunk with ornate interior, dating to the Victorian period, circa 1880. Ebonised mahogany with dark, consistent hues throughout. Trunk fascias finished with the four suits in contrasting lighter inlays.