| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Color | Silver |
| Style | Antique |
| Material | Metal |
| Item Length | 9" |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Weight | 1.25 lb |
| Item Width | 4" |
Check the listing for details. Antique Metal 3 Legged Nut Cracker Patent date 1921. Color: Silver, Condition: Used. Listed at 75.00 USD. Here is antique nutcracker (Patent date 1921). It is a three-legged nutcracker and has two slots for nuts (small and large). It's been used and has lots of wear, but still operational. Actually, has a nice squeak to it when being used.