| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Origin | Newcastle Upon Tyne, England |
| Condition | Antique/ Exceptional |
| Composition | Sterling Silver |
| Form | Circular rounded waisted form |
| Monarch | George IV |
| Materials | English Sterling Silver and Mahogany |
| Period | Georgian |
| Diameter of frame | 14.2cm/5.6" |
| Date | 1823 |
| Weight | Unknown |
| Maker | George Samuel Lewis & John Wright |
| Internal diameter of base | 11.7cm/4.7” |
| Brand | Unbranded |
| Type | Dishes & Coasters |
| Style | Circular Round Waisted Form |
| Height | 4.7cm/1.8" |
| SKU | A2529 |
| Age | 1800-1849 |
Check the listing for details. Antique Newcastle Sterling Silver Coasters 1823. Listed at 6860.00 USD. Pages View All ProduCts About Us Get In Touch Follow Us View Feedback Got A Question? - Get In Touch! Welcome To - AC Silver Unlimited Fantastic Feedback - Look at our reviews! Visit Store About Us Feedback Contact Us Fully Insured Shipping Free national & International Established since 1977 Internationally Recognised 30 Day Returns Policy For Guaranteed SatisfaCtion Newcastle Sterling Silver Coasters - Antique George IV (1823) Check Out Our Feedback Description These exceptional antique George IV Newcastle sterling silver coasters have a circular rounded form. Each coaster has a wirework body which incorporates the original applied oval vacant cartouche encompassed with a thread decorated border. The upper rim of each coaster is ornamented with an undulating wirework border. The coasters are fitted with fine and impressive turned mahogany bases, embellished with the original silver buttons to the centre. These sterling silver coasters are fitted with green baize to the underside. This style of coaster is rare to the market due to the limited output from the provincial Newcastle George Samuel Lewis & John Wright. Condition These impressive antique coasters are an exceptional gauge of silver, exceptional quality and in excellent presentation condition. The mahogany wood bases have been professionally polished by a cabinet maker. Full hallmarks struck to the surface of each coaster are clear; the nature of these coasters diCtates the location of the hallmarks to the rim of the base. In many extant coasters, because of this, the hallmarks may become very worn and illegible. In this instance however, the hallmarks show signs of wear in keeping with age, but may be considered clear. Reflections in photographs may detract from the true representation of these pieces of antique silverware. Dimensions Height 4.7cm/1.8" Diameter 14.2cm/5.6" Internal diameter of base 11.7cm/4.7" Date: 1823 Origin: Newcastle Upon Tyne, England Maker: George Samuel Lewis & John Wright Contact Seller View Feedback Jewelry ColleCtion Silverware ColleCtion Rings ColleCtion About Us Andrew Campbell founder and owner of AC Silver has been dealing in antique diamond & gemstone jewelry and antique sterling silver since 1977. In addition to his high quality Newcastle-based shop, Andrew has developed what is now an established and internationally recognised online store. Delivery Information We offer free domestic delivery on all items. Smaller items such as games and accessories are shipped with Royal Mail and can be expeCted within 1-3 working days in most cases. Larger items such as consoles are shipped with a courier via next day delivery (UPS/DPD). All orders placed before 2pm GMT are dispatched the same day. Returns Policy If your item is no longer required, then you can return it to us for a full refund. Please note that the item must be returned in the same condition as it was received, with new/sealed items remaining sealed if applicable. If you require any further assistance regarding your return, then feel free to get in touch via the eBay messaging system. If we could also remove the Ebay Member Since part at the bottom that would be appreciated. Contact Us If you have any questions at all please just contact us via eBay's e-mail system. You can also or use the Business seller information contact details at the bottom of every listing. Fully Insured Shipping Free national & International Established since 1977 Internationally Recognised 30 Day Returns Policy For Guaranteed SatisfaCtion Links Home About Us View Feedback Contact Us Company Info Company Name: AC Silver Unlimited Based In United Kingdom ebay member since 06th Jan 2003 Designed By Jarilo Design