| Features | Adjustable Seat Height, Convertible |
|---|---|
| Region of Origin | America |
| Maker | unknown |
| Seating Capacity | 1 |
| Item Width | 16-1/2 in across the tray |
| Time Period Manufactured | 1900-1919 |
| Item Length | what does this mean |
| Item Height | 40-1/8 in |
| Number of Items in Set | 1 |
| Width | 16" across tray |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Material | Oak |
| Featured Refinements | Antique Oak Folding High Chair |
| Height | 40-1/8" tall |
| Brand | Antique |
| Style | Victorian |
| Antique | Yes |
| Color | Medium Wood Tone |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Depth | roughly 22" deep without the tray |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Type | Folding High Chair |
Check the listing for details. Antique Oak Folding High Chair Rocker Stroller Combination c1900. Color: Medium Wood Tone, Width: 16" across tray, Condition: Used. Listed at 350.00 USD. It lowers all the way down almost like a rocker looking position. The tray can be flipped up and over the top allowing it rest on the back portion, allowing you to easily remove the child from the chair.