| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Number of Items in Set | 5 |
| Antique | Yes |
| Color | Brown |
| Material | Oak |
| Set Includes | Bookcase |
| Year Manufactured | 1910 |
| Item Length | Depth=12 in |
| Brand | Globe Wernicke; 4th shelf by Macey |
| Mounting | Free Standing |
| Type | Stacking Bookcase |
| Number of Shelves | 4 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 58 in |
| Style | Arts & Crafts/Mission |
| Personalized | No |
| Features | Stackable; metal side banks; solid brass pulls |
| Time Period Manufactured | 1900-1919 |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Finish | Oak |
| Item Weight | 110 lb |
| Item Width | 34 in |
Check the listing for details. Antique Oak Globe-Wernicke 4-Stack Barrister Bookcase 58"H. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 1485.00 USD. The Grand Antique Mall, located Cincinnati, Ohio, presents an Antique Quarter Sewn Globe-Wernicke Company of Cincinnati 4-Stack Universal Style Barrister Bookcase. Bookcase’s metal side bands add a stately aesthetic to the piece while providing extra solidity. Brass knobs at center of each slide-in glass door. Bands and knobs can be polished to show more of a gold patina; we leave this decision to the buyer. All shelf backs have a Globe-Wernicke paper label (299) except the bottom shelf, which has a MACEY label. The Macey Company of Grand Rapids, Michigan was founded in 1896 by Fred Macey. Otto Wernicke, of Globe-Wernicke Company purchased Macey in 1905 and merged the 2 companies. The pieces are interchangeable. DIMENSIONS: 58”H x 34"W x 12”D. Panel at base=7-1/4”H. INT space in shelves=32”W x 9.5”. Top to bottom heights: 1=12.25”H; 2 + 3=8.5”; 4=10.5”H. WT=110 lbs. CONDITION: Very Good + condition inside and out. Some ink stains on the second shelf. Glass covers have no breaks, chips, hairlines or repairs. Dusting needed! SHIPPING INFORMATION: If the bookcase cannot be picked up in our Cincinnati antique store, refer to the list of blanket-wrap shippers, below, who have served our company well. Buyer arranges transportation and directly pays the shipper. e-Bay does not permit posting the companies’ phone numbers. 1)Ukay Nationwide; 2)Navis Pack & Ship; 3)Dan O’Neil Pack & Ship; 3)Plycon Transportation Group; 4)Cincinnati Mini Movers. QUESTIONS? Please send a message and we’ll promptly reply.