| Features | Brass Hardwares |
|---|---|
| Department | Unisex |
| Seating Capacity | 1 |
| Item Width | 19 in |
| Time Period Manufactured | 1800-1849 |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Item Length | 33 in |
| Item Height | 44 in |
| Number of Items in Set | 1 |
| Material | Oak |
| Upholstery Fabric | None |
| Item Weight | 18 lb |
| Assembly Required | No |
| Finish | Brass |
| Additional Parts Required | No |
| Brand | Antique |
| Style | Victorian |
| Antique | Yes |
| Color | Brown |
| Set Includes | Chair |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Room | Any Room |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Type | Rocking Chair |
Check the listing for details. ANTIQUE OAK PRESSED BACK BRASS HARDWARE ROCKING CHAIR. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 325.00 USD. ANTIQUE OAK PRESSED BACK BRASS HARDWARE ROCKING CHAIR WITH LONG BACK. Fair Antique Condition! 32.75 in seat depth. 16.5 in floor to seat.