| Antique | Yes |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Oak |
| Year Manufactured | 1900 |
| Item Length | 48 in |
| Brand | Unbranded |
| Mounting | Free Standing |
| Type | Roll Top Desk |
| Number of Drawers | More Than 5 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 42 in |
| Theme | Antique |
| Style | Victorian |
| Features | Roll Top, With Drawers, With Shelves, Chair Included |
| Time Period Manufactured | 1890-1910 |
| Finish | Oak |
| Handle Material | Wood |
| Item Width | 30 in |
Check the listing for details. Antique Oak Roll Top Desk 1900’s Hidden Drawers Refinished Local Pick Up. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 1200.00 USD. This antique oak roll top desk is a stunning piece of furniture that will add a touch of Victorian elegance to any room. With more than 5 drawers, this desk provides ample storage space while the roll top feature allows for easy access to your belongings.