| Antique | Yes |
|---|---|
| Type | Side/End Table |
| Shape | Octagonal |
| Item Height | 20 in |
| Color | Brown |
| Style | African |
| Item Length | 18 in |
| Time Period Manufactured | 1900-1919 |
| Item Width | 18 in |
Check the listing for details. Antique Octagonal Coffee End / Table Bone Inlay Inlaid Moroccan Indian Folding. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 360.00 USD. Beautiful bone inlay octagonal side table. The legs are in very good condition. The top is in poor to fair condition. Missing a lot of the bone inserts on the top as well as a crack across the top. It is still sturdy and able to hold the weight of a potted plant or lamp. It's clean and smoke-free.