| Antique | Yes |
|---|---|
| Shape | Oval |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Item Length (Interior) | decription specifies |
| Item Length | 48" to 72" |
| Maker | unknown |
| Department | Adults |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 32 in |
| Style | gate leg |
| Features | Gateleg |
| Room | Any Room |
| Finish | Antique |
| Item Width | 39" |
| Minimum Width | 48” |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Color | Brown |
| Tabletop Material | Wood |
| Material | Wood |
| Maximum Width | 72” |
| Brand | Unbranded |
| Type | Table |
| Seating Capacity | Up to 8 |
| Assembly Required | No |
| Time Period Manufactured | 1920s-1930s |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Antique Oval Dropleaf Gate Leg Table with Three 8”leaves. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 399.00 USD. With three 8" leaves this table expands up to (72”x39” approx) to comfortably seat up to 8 adults and features a gate leg design for easy storage and transport. Seats up to 8 people. Folds down to approx.