| Antique | Yes |
|---|---|
| Color | Brown |
| Frame Finish | Embossed |
| Item Length | 1 1/2" |
| Maker | Peter Wiederer & Bro |
| Brand | Peter Wiederer |
| Frame Color | Brown |
| Mounting | Freestanding, Tabletop |
| Department | Adult |
| Type | Vanity/Tabletop Mirror |
| Country/Region of Origin | United States |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Era | Victorian (1837-1900) |
| Item Height | 11 1/4" |
| Style | Antique |
| Original/Reproduction | Original |
| Theme | Floral |
| Frame Material | Wood |
| Features | Folding |
| Glass Type | beveled glass |
| Time Period Manufactured | 1850-1899 |
| Item Width | 26 in |
| Age | 1850-1899 |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Antique Peter Wiederer Tri-Fold Shaving Mirror Embossed Floral Scenes-. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 67.75 USD. This original vanity tabletop mirror was made by Peter Wiederer & Bro in the United States during the late 19th century. there is a plaque which is stamped: "P. Weiderer Pat Oct 20 '85". footed base, beveled glass- which is unbroken.