| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Pattern | Solid |
| Antique | Yes |
| Color | Brown |
| Material | Wood |
| Item Length | 44" |
| Maximum Width | 44" |
| Type | Blanket Chest |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 25 3/4" |
| Style | Antique |
| Featured Refinements | Blanket Chest |
| Time Period Manufactured | 1900-1950 |
| Item Width | 21 1/4" |
| Item Weight | 68 lb |
| Handle Material | Metal |
Check the listing for details. Antique Primitive Blanket Chest, Trunk with Dovetailed Corners. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 495.00 USD. Beautiful Antique Wood Blanket ChestDovetailed corners with Metal Handles.On 4 Feet with interior glovebox till. Dark color finish. Good solid and sturdy chest. Made to last. the lid hinges have been replaced at some point. Works well overall.Appears to have been re-stained at some point. Dims: 25 3/4"h x 44"w x 21 1/4"d Condition: Very good clean condition. Heavy, solid. Has some scratches and marks. Nice patina with wear appropriate for age/use. Clean interior. UPS Freight Delivery to your local UPS freight facility or to a business with a loading dock includes the cost of professional packing/shipping and insurance. Home delivery is possible, residential rates apply, please email your city/zip for a free quote. *note: If you live in NYC or a very rural area UPS will charge an additional fee of $90+ depending on your location. Please email your city/zip prior to purchase to be sure you have an accurate delivery quote. Thank you for shopping vintage! Jill & Jim The Green Scene Antiques 20% Restocking fee will be charged to your account if you make an offer/purchase and decide to cancel, even if the item has not yet been paid or shipped. No Cancellation Policy. Make sure you are positive about buying the item and ask all questions prior to making offers or purchasing as we do not accept cancellations after sale.Thank you. The Green Scene Antiques