| Brand | T.O.P. |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Type | Roll Top Desk |
| Color | Brown |
| Item Height | 50 in |
| Theme | Antique |
| Style | Edwardian |
| Material | Oak |
| Features | Roll Top |
| Item Length | 28 in |
| Item Width | 50.5 in |
Check the listing for details. Antique S Roll Top Raised Panel Office Library Desk, W/ Rare Typewriter Holder. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 2000.00 USD. The Antique S Roll Top Raised Panel Office Library Desk is a rare and unique piece with vintage charm. This Edwardian-style desk features a roll top design, making it both functional and stylish. Crafted from oak, it exudes a classic quarter sewn oak natural color and stands at 50 inches tall with a length of 28 inches and a width of 50.5 inches. The desk also includes a special typewriter holder, which folds up from the center of the desk, adding a touch of nostalgia to this timeless piece of furniture. The typewriter deck is 21” wide. The top has a small dark stain (see photo) and a 3” split in the wood near the right front (see photo). Ideal for any antique or vintage-themed office, country store, or library setting. Circa 1900. Pick up in Cumberland, MD.