| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Distance from Floor to Bottom | 5.5 in |
| Color | Deep brown mahogany |
| Material | Mahogany |
| Set Includes | Mirror, Desk, Cabinet, Adjustable shelves, 2 drawers |
| Year Manufactured | 1900 |
| Item Length | Depth=18 in. Depth w/ desk down=27 in |
| Brand | Unbranded |
| Mounting | Free Standing |
| Number of Shelves | 14 |
| Type | Secretary Flanked by Bookcases |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 69.5 in |
| Style | Arts & Crafts/Mission |
| Personalized | No |
| Features | Cabinet, 14 shelves, 4 drawers, pull-down desk, mirror, galleries |
| Time Period Manufactured | 1900-1919 |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Mahogany |
| Item Width | 72 in |
| Item Weight | 240 lbs. |
Check the listing for details. Antique Side-By-Side Secretary Bookcase Solid Mahogany. Carvings. 14 Shelves. Color: Deep brown mahogany, Condition: Used. Listed at 3095.00 USD. The Grand Antique Mall, located in Cincinnati, Ohio, presents an Antique Carved Solid Mahogany Double Side-By-Side Slant Front Secretary Bookcase. Circa: 1900-1919. 2 keys. 14 shelves. 3 cubbies. 4 drawers. 1 storage cabinet. 4 doors. Marching keyhole escutcheons. Features include original hardware; high relief carvings; 3 brass galleries; dovetailed drawers; adjustable wood shelves on notched supports in both bookcases; 1 mirror; glass doors flanked by barley twist columns; lift-down desk with 3 cubbies, 2 shelves & 2 drawers; cast brass handles; 8 feet with porcelain casters. Exquisite carvings. For home, library, office, boutique. A fine piece that fits well into any decor. DIMENSIONS: 69.5”H x 72”W x 18”D (27.5” deep when desk is open). Work space=24”W x 16”D. Wood shelves=20”W x 14”D. Cabinet space=13.5”H x 24”W x 11.5”D. Mirror=7.5”H x 19”W. WT=240 lbs. CONDITION: Very good + condition. Solid, tight and sturdy. No missing pieces or repairs noted. Original glass doors in excellent condition. Versatile desk with multiple storage spaces. A few thread-thin closed cracks on left upper side due to age and temperature changes. SHIPPING INFORMATION: If the secretary bookcase cannot be picked up in our Cincinnati antique store, refer to the list of blanket-wrap shippers, below, who have served our company well. Buyer arranges transportation and directly pays the shipper. 1)Ukay Nationwide; 2)Navis Pack & Ship; 3)Dan O’Neil Pack & Ship; 4)Cincinnati Mini Movers. QUESTIONS? Please send a message and we’ll promptly reply.