| Maximum Weight Capacity | dna |
|---|---|
| Department | Adult |
| Style | Americana |
| Item Height | 2 7/8 |
| Number of Shelves | dna |
| Item Width | 33 5/8 |
| Region of Origin | America |
| Maker | Lundstrom |
| Additional Parts Required | No |
| Assembly Required | No |
| Material | Oak |
| Mounting | Free Standing |
| Theme | dna |
| Width | 33 5/8" |
| Height | 2 7/8" tall |
| Depth | 12" deep |
| Type | Lawyer/Barrister Bookcase |
| Features | easy installation |
| Compatible Model | Lundstrom, 8211 |
| Maximum Weight per Shelf | dna |
| Antique | Yes |
| Color | Dark Wood Tone |
| Finish | original |
| Item Length | 33 5/8 wide x 12 deep |
| Item Weight | 12 lb |
| Set Includes | Top |
| Brand | Lundstrom |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Time Period Manufactured | 1900-1950 |
Check the listing for details. Antique Stack Bookcase Top for Lundstrom Ogee Style, Original Finish #8211. Color: Dark Wood Tone, Width: 33 5/8", Condition: Used. Listed at 179.99 USD. There is a stain on the top surface (see photo). There is a decorative saw cut on the front edge of top. a pin would fit into for locking in place. (see photo).