| Monarch | George V |
|---|---|
| SKU | A3000 |
| Length | 26.3cm/10.4" |
| Width | 18cm/7.1" |
| Style | George V |
| Age | 1900-1940 |
| Height | 1.5cm/0.6" |
| Length of enamel panel | 22.2cm/8.7" |
| Width of enamel panel | 13.8cm/5.4" |
| Maker | Levi & Salaman |
| Type | Dressing Table Tray |
| Date | 1927 |
| Composition | Sterling Silver |
| Origin | Birmingham, England |
| Brand | Unbranded |
| Period | Antique |
| Material | English Sterling Silver |
Check the listing for details. Antique Sterling Silver and Enamel Dressing Table Tray. Width: 18cm/7.1". Listed at 3715.00 USD. This antique dressing table tray is an exceptional gauge of silver, exceptional quality and in exceptional presentation condition. The plain and unembellished raised sides of the antique tray have a plain moulded border to the rim.