| Origin | Chester, England |
|---|---|
| Pattern | Floral |
| Composition | Sterling Silver |
| Monarch | Edwardian |
| Period | Antique |
| Product | Bread Dish |
| Maker | Haseler Brothers |
| Weight | 14.8 troy ounces/461g |
| Date | 1904 |
| Brand | Unbranded |
| Length | 25.7cm/10.1" |
| Style | Edwardian |
| Height | 6.3cm/2.5" |
| SKU | C7610 |
| Width | 18.2cm/7.2" |
| Age | 1900-1940 |
Check the listing for details. Antique Sterling Silver Bread/Fruit Dish. Width: 18.2cm/7.2". Listed at 4420.00 USD. Sterling Silver Bread/Fruit Dish - Antique Edwardian (1904). This antique Edwardiansilver fruit dish is an exceptional gauge of silver, exceptional quality and in exceptional condition. This exceptional Edwardian silver fruit dish, crafted by the silversmiths Edward John Haseler & Noble Haseler of Haseler Brothers, is the finest of its type you could hope to acquire.