| Origin | London, England |
|---|---|
| Pattern | Plain |
| Composition | Solid Silver |
| Monarch | George V |
| Period | Antique |
| Maker | Unknown |
| Weight | 14.4 troy ounces/448g |
| Date | 1913 |
| Diameter of rim | 21cm/8.3" |
| Brand | Unbranded |
| Type | Strawberry Dish |
| Style | George V |
| Height | 4.1cm/1.6" |
| SKU | A7086 |
| Age | 1900-1940 |
Check the listing for details. Antique Sterling Silver Strawberry Dish. Listed at 4430.00 USD. Sterling Silver Strawberry Dish - Antique George V. This fine antique George V sterling silver strawberry dish has a plain circular form in the classic 18th century style. This antique sterling silver strawberry dish is an exceptional gauge of silver, exceptional quality and in exceptional condition.