| Antique | Yes |
|---|---|
| Occasion | All Occasions |
| Size | Large |
| Material | Brass, Cast Iron |
| Food Compatibility | Candy |
| Item Length | 10" |
| Franchise | Thomas Mills |
| Brand | Thomas Mills |
| Type | Molds & Cutters |
| Unit Type | Unit |
| Number in Pack | 1 |
| Item Height | 12" |
| Model | Antique Candy Press |
| Original/Reproduction | Original |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Everything pictured in the photos |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 5" |
| Number of Items in Set | 1 |
Check the listing for details. Antique Thomas Mills Philadelphia Candy Drop Press Roller Taffy Machine. Condition: Used, Made in United States. Listed at 1695.00 USD. Candy Press used for the production of pressed candies. It is embossed "Thomas Mills Philadelphia”. Crank turns but gears slip. I am sure it needs to be adjusted but I am not sure how to do so. Condition is obviously "Used".