| Country of Origin | United Kingdom |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Color | Brown |
| Material | Wood |
| Item Length | 3 in |
| Brand | Handmade |
| Type | Victorian |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 7 in |
| Style | Antique |
| Theme | English |
| Door Mechanism | Hinge |
| Time Period Manufactured | Victorian (1837-1901) |
| Item Width | 2 in |
Check the listing for details. Antique Thuja Burlwood Box, fitted and sawn hinge. Color: Brown, Condition: Used, Made in United Kingdom. Listed at 149.00 USD. This Thuja wood jewelry box is a beautiful and very decorative storage item. With its rectangular shape and hinged lid, it is not only practical but also aesthetically pleasing. English antique from late 19th century.