| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Color | Black |
| Maximum Weight Capacity | 80 lb |
| Material | Brass, Leather |
| Sub-Style | American |
| Item Length | 36 in |
| Additional Parts Required | No |
| Region of Origin | USA / MASSACHUSETTS |
| Maker | U.S. Trunk |
| California Prop 65 Warning | no |
| Brand | U.S. Steamer Trunk |
| Department | Adults |
| Type | Steamer Trunk |
| Care Instructions | Easy Care |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 24 in |
| Style | Antique |
| Personalized | No |
| Time Period Manufactured | 1900-1950 |
| Item Width | 21 in |
| Handle Material | Leather |
Check the listing for details. ANTIQUE /U.S. STEAMER TRUNK WITH BRASS AND LEATHER / Fall River Massachusetts. Color: Black, Condition: Used, Made in United States. Listed at 175.00 USD. MADE IN FALL RIVER MASSACHUSETTS. COVERED WITH BRASS AND LEATHER.