| Antique | Yes |
|---|---|
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Shape | Irregular |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Color | Brown |
| Tabletop Material | Mahogany |
| Material | Marble, Walnut |
| Item Length | 36.5" |
| Brand | Table |
| Type | Lamp Table |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 27 in |
| Style | Victorian |
| Features | Carvings |
| Time Period Manufactured | Victorian (1837-1901) |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Antique |
| Room | Any Room |
| Item Width | 26.5" |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 50 lb |
Check the listing for details. Antique Victorian Carrera Marble Turtle Top Parlor Table. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 799.00 USD. The Antique Victorian Carrera Marble Turtle Top Parlor Table is a unique and elegant piece of furniture from the Victorian era. Made of walnut and white cararra marble with intricate carvings, this parlor table features an irregular "turtle top" shape with carved beveled edge and light brown color.