| Style | Victorian |
|---|---|
| Item Height | 22" |
| Item Width | 11" |
| Material | Rosewood |
| Theme | Antique |
| Type | Lap/writing desk |
| Antique | Yes |
| Color | Rosewood |
| Year Manufactured | 1850 |
| Item Length | 15" |
Check the listing for details. ANTIQUE VICTORIAN LAP/WRITING DESK CIRCA 1850. Color: Rosewood. Listed at 900.00 USD. Antique Victorian lap/writing desk from England circa 1850. Box made of rosewood, with mother of pearl and gilding inlaid in a floral wreath pattern. Mounted on a custom stand with cross stretcher.