| Maker | Hilliard & Thomason |
|---|---|
| Pattern | Floral |
| Length | 16.1cm/6.3" |
| Monarch | Victoria |
| SKU | A5276 |
| Width | 11.6cm/4.6" |
| Origin | Birmingham, England |
| Weight | 3.1 troy ounces/95.2g |
| Period | Victorian |
| Age | 1850-1899 |
| Composition | Solid Silver |
| Date | 1893 |
| Height | 6.2cm/2.4" |
| Brand | Unbranded |
| Style | Victorian |
| Type | Bon Bon Dish |
Check the listing for details. Antique Victorian Sterling Silver Bon Bon Dish. Width: 11.6cm/4.6". Listed at 2245.00 USD. Sterling Silver Bon Bon Dish - Antique ViCtorian. This fine antique ViCtorian sterling silver bon bon dish has an oval shaped form onto a pedestal and oval spreading foot. This antique dish is a very good gauge of silver, fine quality and in excellent presentation condition.