| Origin | London, England |
|---|---|
| Pattern | leaves, flowers and berries |
| Composition | Sterling Silver |
| Monarch | Victoria |
| Materials | English Sterling Silver |
| Period | Antique |
| Maker | Edward, Edward Junior, John & William Barnard |
| Date | 1839 |
| Weight | 50.8 troy ounces/1579g |
| Brand | Unbranded |
| Type | Dishes & Coasters |
| Length | 40.2cm/15.8" |
| Style | Victorian |
| Height | 13.8cm/5.4" |
| SKU | C5900 |
| Width | 15cm/5.9" |
| Age | 1800-1849 |
Check the listing for details. Antique Victorian Sterling Silver Double Coaster Trolley 1839. Width: 15cm/5.9". Listed at 17935.00 USD. Sterling Silver Double Coaster Trolley - Antique Victorian (1839). The anterior portion of this exceptional double coaster trolley has been designed to pivot on an axle; the trolley is fitted with a swivelling handle, enabling the magnificent example to be rolled and turned.