| Origin | Sheffield, England |
|---|---|
| Pattern | floral |
| Composition | Sterling Silver (.925) |
| Date | 1883 |
| Maker | Martin, Hall & Co (Richard Martin & Ebenezer Hall) |
| Weight | 102.0 troy ounces/3172.6g |
| Brand | Martin, Hall & Co (Richard Martin & Ebenezer Hall) |
| Unit Type | Unit |
| Length of surface | 53.6cm/21.1" |
| Length | 58.3cm/22.95" |
| Style | Victorian |
| Unit Quantity | 1 |
| SKU | C9324 |
| Width | 45.8cm/18.03" |
| Age | 1850-1899 |
| Width of surface | 41.2cm/16.22" |
Check the listing for details. Antique Victorian Sterling Silver Gallery Tea Tray (1883). Width: 45.8cm/18.03". Listed at 18985.00 USD. Sterling Silver Gallery Tea Tray - Antique Victorian (1883). Date: 1883. An exceptional, fine and impressive antique Victorian English sterling silver gallery tea tray; an addition to our diverse collection of serving trays.