| Monarch | Victoria |
|---|---|
| Product | Tapestick |
| Style | Victorian |
| Age | 1800-1849 |
| Material | English Sterling Silver |
| Weight | 3.7 troy ounces/116g |
| Diameter of capital | 1.3cm/0.5" |
| Diameter of base | 7.2cm/2.8" |
| Maker | Joseph Angell I & Joseph Angell II |
| Height | 12.5cm/4.9" |
| Sku | A9030 |
| Diameter of drip pan | 4.2cm/1.7" |
| Type | Tapersticks |
| Date | 1845 |
| Origin | London, England |
| Composition | Sterling Silver |
| Period | Antique |
Check the listing for details. Antique Victorian Sterling Silver Harlequin Taperstick 1840s. Listed at 2376.27 USD. Sterling Silver "Harlequin" Taperstick - Antique Victorian (1845). This Harlequin taperstick does not have a weighted base. This antique silver Harlequin taperstick is an exceptional gauge of silver, exceptional quality and in exceptional condition.