| Origin | London, England |
|---|---|
| Pattern | Plain |
| Composition | Sterling Silver |
| Monarch | Victoria |
| Materials | English Sterling Silver |
| Period | Victorian |
| Maker | R & S Garrard & Co (Robert Garrard II) |
| Weight | 18.5 troy ounces/575g |
| Date | 1838 |
| Brand | Unbranded |
| Type | Dishes & Coasters |
| Style | Plain Circular Form |
| Diameter of well | 18cm/7.1" |
| Height | 1.8cm/0.7" |
| SKU | A3916 |
| Age | 1800-1849 |
| Diameter | 25.7cm/10.1" |
Check the listing for details. Antique Victorian Sterling Silver Plate by Robert Garrard II. Listed at 5100.00 USD. This Victorian plate was crafted by the renowned London silversmith Robert Garrard II, subsequentlyR & S Garrard & Co. Sterling Silver Plate by Robert Garrard II - Antique Victorian. An exceptional, fine and impressive antique Victorian English sterling silver plate made by Robert Garrard II; an addition to our dining silverware collection.