| Maker | Frederick Marson |
|---|---|
| Length | 7.5cm/3" |
| Product | Snuff Box |
| Style | Victorian |
| Age | 1850-1899 |
| Material | English Sterling Silver |
| Monarch | Victoria |
| SKU | A2359 |
| Width | 5.3cm/2.1" |
| Origin | Birmingham, England |
| Weight | 4.2 troy ounce/130g |
| Period | Antique Victorian |
| Date | 1875 |
| Height | 2.6cm/1" |
| Composition | Solid Silver |
Check the listing for details. Antique Victorian Sterling Silver Table Snuff Box by Frederick Mason. Width: 5.3cm/2.1". Listed at 1737.37 USD. Sterling Silver Table Snuff Box - Antique Victorian (1875). This fine antique sterling silver table snuff box has a rectangular form with rounded corners. This Victorian snuff box is a very good gauge of silver, fine quality and in excellent presentation condition.