| Country of Origin | United Kingdom |
|---|---|
| Origin | London, England |
| Pattern | floral |
| Composition | Sterling Silver (.925) |
| Date | 1870 |
| Maker | Barnard & Sons Ltd (John, Edward, Walter & John) |
| Weight | 61.0 troy ounces/1897.3g |
| Brand | Barnard & Sons Ltd (John, Edward, Walter & John) |
| Unit Type | Unit |
| Length of surface | 41.2cm/16.22" |
| Length | 55.2cm/21.73" |
| Style | Victorian |
| Height | 5.9cm/2.32" |
| Unit Quantity | 1 |
| SKU | C9456 |
| Width | 35.2cm/13.86" |
| Age | 1850-1899 |
| Width of surface | 31cm/12.2" |
Check the listing for details. Antique Victorian Sterling Silver Tray (1870). Width: 35.2cm/13.86", Made in United Kingdom. Listed at 7180.00 USD. Sterling Silver Tray - Antique Victorian (1870). An exceptional, fine and impressive antique Victorian English sterling silver tray with handles - boxed; an addition to our collection of silver serving trays.