| Antique | Yes |
|---|---|
| Type | Writing Desk |
| Color | Brown |
| Item Height | 29.5 in |
| Style | William IV |
| Material | Mahogany |
| Item Length | 37 in |
| Item Width | 21.75 in |
Check the listing for details. Antique Victorian William IV Mahogany Tooled Leather Writing Table Desk Console. Color: Brown. Listed at 1739.00 USD. An exceptional early 19th Century William IV Writing Table. Features a rectangular form with green tooled leather inset top over a frieze of two false drawers. This drawer originally was hidden and would have been accessed via the groove along its underside.