| Brand | Antique |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Type | Folding Chair |
| Item Height | 68cm |
| Material | Upholstery |
| Item Length | 47cm |
| Item Width | 42.5cm |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Colour | Multicoloured |
Check the listing for details. Antique Vintage Rustic Folding Campaign Chair Carpet Upholstered Decorative. Color: Multicoloured, Condition: Used, Made in United Kingdom. Listed at 135.55 USD. Antique Vintage Rustic Folding Campaign Chair Carpet Upholstered Decorative Beautifully aged wooden framed folding chair with upholstered/carpet style seat. It measures approximately 68cm in height, 47cm in depth and 42.5cm in width when folded out. When folded-up it measures approximately 62.5cm in length, 42.5cm in width and 11.5cm in height. Condition is used as per photographs, aged wear to the wooden frame and aged wear to the upholstery. The frame is structurally sound with no breaks, as is the upholstery (albeit with heavy wear), it does have a few loose parts to the binding part to the underside. Probably more suitable for decorative purposes, rather than for using. Gorgeously aged decorative folding chair. Dispatched via Evri. 250326