| Antique | Yes |
|---|---|
| Handle Finish | Antique Brass |
| Color | Brown |
| Material | Wood |
| Item Length | 32 in |
| Mounting | Free Standing |
| Type | Writing Desk |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 26 in |
| Theme | Antique |
| Personalized | No |
| Features | With Drawers |
| Finish | Oak |
| Item Width | 17.5 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Antique Writing Desk. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 120.00 USD. Very Nice piece. has locking drawer with key, the twine you see in the picture is so the key doesn't get lost but it does work. Side legs fold in for stowage and will be folded in for shipping purposes. Someone added some brackets for stability, those will also be removed. Lower crossbar is missing some of the original screws and it is a little wobbly at this moment. Crossbar will be removed to fold in legs. Check Photos and if you have any questions feel free to ask, I'm not an expert on antique furniture and will do my best to answer. Thanks. 32 inch long 17 deep 25 tall