| Brand | ANVIL |
|---|---|
| Type | Pipe Saddle |
| Pipe Size | 1-1/2" |
| MPN | 0766260566 |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | US |
| NumberOfItems | 1 |
| Material | Steel |
| Restricted States | [] |
| Style | Pipe Saddle |
| Item | Pipe Saddle |
| Weight | 1.1500 |
| Length | 2.800 |
| Width | 2.800 |
| Depth | 2.800 |
| Max. Temp. | - |
| Class | 3000 |
| Features | Anvilet, Steel, Class 3000, 1 1/2 in, Not Applicable, Threaded, 1 |
| Material of Construction | Steel |
| Max. Pressure | 3000 |
| Battery Included | No |
| Gasket Material | - |
| Schedule | - |
| Outlet Connection | Threaded |
| Outlet Pipe Size | 1-1/2" |
| UPC | 690291964992 |
Check the listing for details. Anvil 0766260566 Pipe Saddle, Threaded Pipe, 1 1/2 In. Width: 2.800, Condition: New, Made in US. Listed at 17.99 USD. Pipe Saddle. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes. General Purpose. & Industrial.