| Brand | netuera |
|---|---|
| Color | Blue |
| Polished surface width | 3.5" |
| Material | Cast Iron |
| Anchor point | 4 |
| MPN | 829626 |
| Package size | 13" × 6" × 8" |
| Weight | 24lbs |
| Total height | 5.5" |
| Polished surface length | 6.8" |
| Total length | 13" |
| Warranty | 1 Year |
| Feature-1 | Premuim material |
| Feature-2 | Functional structure |
| Feature-3 | Surface treatment |
| Feature-4 | Large working area |
Check the listing for details. Anvil 24Lbs Iron Cast Blacksmith Tools Round Horn Quality Polished Rugged. Color: Blue, Condition: New. Listed at 36.31 USD. Main Characteristics: 【PREMIUM MATERIAL】- This anvil is made of high-grade cast iron for high hardness, maximum strength and durability. It withstands heavy blows. 【FUNCTIONAL STRUCTURE】- Rounded horn for smooth bending and shaping, the flat surface for punching. Solid base keeps sturdy. 【SURFACE TREATMENT】- Fully polished surface area, through quenching treatment, the spray coating effectively relieves the oxidation reaction. 【LARGE WOKING AREA】- This blacksmith forge comes with comforatble and wide work surface, giving large working area. Weighing 24 pounds (11 kg), the anvil can be transported easily. .