| Brand | marddpair |
|---|---|
| Color | Blue |
| Dimension | 15.16’’ × 7.68’’ × 6.30’’ |
| Anchor point | 4 |
| Working surface(LxW) | 8×4.5 inch / 20.5×11.5cm |
| MPN | AMZ1698715 |
| Product size(LxWxH) | 17.3×5.5×5.3 inch / 35×14×13.5 cm |
| Horn length | 4.3 inch / 10.9 cm |
| Hardy Hole | 0.8x0.8 inch / 2.1×2.1 cm |
| Net weight | 44 lbs /20 kg |
| Metal | Cast iron |
| Featured Refinements | Anvil |
| Packing size | 15.0×7.9×6.3 inch /38×20×16 cm |
| Warranty | 1 Year |
| Gross weight | 47.4 lbs /21.5 kg |
Check the listing for details. Anvil Cast Iron 44Lbs Anvil Blacksmith Forge Tools Equipment Long Round Horn. Color: Blue, Condition: New. Listed at 55.72 USD. Description:Cast Iron ConstructionMade of cast iron for great strength and durability. Withstands heavy blows.Hardy Hole & HornRounded horn for smooth bending and shaping, square hardy hole for accessories, punching and bending.Surface TreatmentFully polished surface area, with a great finish and a protective paint, resistant to corrosion and rusk.Solid & Stable DesignWeighing 44 lbs (20 kg), solid design with arched base. Has a great balance and keeps sturdy.Large CountertopThis metal forge comes with comforatble and wide work surface, 9.4inch long 5.5inch wide, giving large working area.Various ApplicationIdeal for metal workers and smiths in any metal shop and great for riveting, flattening, forging and forming metal. Feature:【PREMIUM MATER.