| Lcd screen size | 7-inch 10K Mono LCD |
|---|---|
| Light source | Parallel matrix upgrade light source |
| 3D Technology | LCD |
| Build platform | Laser-engraved platform 2.0 |
| Slicing software | Photon Workshop |
| MPN | dose not apply |
| Machine leveling | 4-point manual leveling |
| Maximum Print Size | 153.4mm*87mm*165mm |
| Light uniformity | 80-90% |
| Brand | ANYCUBIC |
| Nozzle Size | NO |
| Xy resolution | 17*17μm |
| Operating screen | 2.8" TFT touch-control |
| Maximum Resolution | 10K |
| Package dimensions | 480mm*300mm*300mm |
| Layer height | 0.03-0.15mm |
| Model | Photon MONO 4 |
| Light intensity | ~3000μW /cm² |
| Features | DIY Kit, Ultra-Large Screen Protector, Laser-engraved Build Plate, Brand New Photon Workshop Slicer Professional and Free |
| Printing Speed | 70mm/h |
| Release film | FEP |
| Machine weight | 4KG |
| Interface | USB 2.0, SD Card, USB memory |
Check the listing for details. ANYCUBIC Photon Mono 4 Resin 3D Printer. Condition: New. Listed at 160.00 USD. Photon Mono 4 boasts an impressive 105% increase in print precision compared to Mono 2. With a resolution of 9024x5120, each pixel measures a mere 17x17μm on the X and Y axes. This enhanced capability allows for creating models with exceptional detail and dynamic richness. (K2)