| Brand | API PDL |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Drive End |
| Part Number | 49VH27V |
| Part Details | PDL -- Ball Bearing; 17mm Bore; 31, 41, 50, 53, 60, 65, 78 Amp. |
| Fit Model | Ramcharger |
| Fit Make | Dodge |
| Fit Years | 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 |
| CS-SKU | 400:49VH27V |
| Manufacturer Part Number | 49VH27V |
Check the listing for details. API 49VH27V Drive End Alternator Bearing Fits 1974-1987 Dodge Ramcharger. Condition: New. Listed at 16.29 USD. Notes: PDL -- Ball Bearing; 17mm Bore; 31, 41, 50, 53, 60, 65, 78 Amp. Position: Drive End. Warranty Policy. Product Information.