| Model Name | EPXTOOL |
|---|---|
| Manufacturer | Apollo |
| Brand | Apollo |
| Product Type | Expansion Tools |
| Amperage (A) | 0 A |
| Battery Power Type | None, Manual Operation |
| Battery Size | None, Manual Operation |
| Compatible Pipe Material | PEX |
| Features | No Additional Features |
| Included | No Additional Items Included |
| Power Type | Manual |
| Product Weight (lb.) | 3.09 lb |
| Tools Product Type | Hand Tool |
| Compatible Pipe Size (in.) | 1 in.,1/2 in.,3/4 in. |
| Maximum Pipe Diameter (in.) | 1 in |
| Minimum Pipe Diameter (in.) | 1/2 in |
| Product Depth (in.) | 2.5 in |
| Product Height (in.) | 15.75 in |
| Product Width (in.) | 7.75 in |
| Color | NA |
| MPN | EPXTOOL |
| Model | EPXTOOL |
| Type | Expansion Tools |
| Material | NA |
| Item Width | 9 in |
| Item Height | 3 in |
| Item Length | 18 in |
| UPC | 670750843006 |
Check the listing for details. Apollo EPXTOOL PEX-a Expansion Tool (Tool-Only). Color: NA, Condition: New – Open box. Listed at 44.50 USD. Compatible Pipe Material: PEX. Manufacturer: Apollo. Tools Product Type: Hand Tool. Compatible Pipe Size (in.). : 1 in.,1/2 in.,3/4 in. Amperage (A): 0 A. Product Weight (lb.). Power Type: Manual.