| Max Lifting Height | 5.5" |
|---|---|
| Fork Lowered Height | 2" |
| Pallet Jack Aisle Width | 71" |
| Pallet Truck Overall Width | 27" |
| Service Weight | 155lbs |
| MPN | Low Profile Pallet Jack |
| Pallet Jack Overall Height | 46.8" |
| Lifting Distance | 3.5" |
| Fork Thickness | 1.4" |
| Brand | APOLLOLIFT |
| Pallet Truck Turning Radius | 53.3" |
| Unit Type | Unit |
| Inside Distance Between Forks | 14.4" |
| Single Fork Width | 6.3" |
| Model | 3300lbs with 2" Fork Lowered Palllet Truck |
| Unit Quantity | 1 |
| Hand Pallet Jack Load Capacity | 3300lbs |
| Country of Origin | China |
| Pallet Jack Overall Length | 63.6" |
| Fork Size | 48"X27" |
Check the listing for details. APOLLOLIFT 2" Fork Lowered Pallet Jack 3300lb Extra Low Profile Hand Pallet Jack. Condition: New, Made in China. Listed at 349.00 USD. (Fork lowered height: 2". Pallet fork size: 48"X27". Electric Pallet Truck. Pallet jack truck turning radius: 53.3". 1)2" minimum fork height allows easy access to low-clearance pallets. Single fork width: 6.3".