| Overall Height | 46.2" |
|---|---|
| Fork Lowered Height | 1.4" |
| Wheels | PU Material |
| Custom Bundle | No |
| Maximum Lifting Height | 4.1" |
| Overall Length | 63.1" |
| MPN | Low Profile Pallet Jack |
| Modified Item | No |
| Turning Radius | 52.5" |
| Lifting Distance | 2.7" |
| Fork Thickness | 1.1" |
| Brand | APOLLOLIFT |
| Distance Between Forks (Inside) | 14.4" |
| Aisle Width | 71" |
| Unit Type | Unit |
| Load Capacity | 2200lbs |
| Overall Width | 27" |
| Model | 2200lbs with 1.4" Fork Lowered Pallet Jack |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | China |
| Fork Size | 48"X27"X6.3" |
Check the listing for details. APOLLOLIFT Super Low Profile Hand Pallet Jack 1.4" Lowered with 2200lbs Load Cap. Condition: New, Made in China. Listed at 420.00 USD. This 2200lbs super low profile hand pallet jack is ideal for low-clearance material handling. With a 1.4" fork lowered height, it easily slides under shallow pallets and low-profile loads. It supports up to 2200lbs (1000kg) and features PU wheels for quiet operation, floor protection, and smooth maneuverability.