| Series | Apple iPad |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000-7999 mAh |
| Unit Type | Unit |
| EC Range | A - G |
| Charger Included | No |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0811331000009 |
| Processor | Dual Core |
| Screen Size | 9.7 in |
| RAM Size | 512 MB |
| Color | White |
| Dimensions | 9.5x7.31x0.35 in |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Brand | Apple |
| Type | Tablet |
| Display Type | IPS LCD |
| Maximum Resolution | 768x1024 |
| Model | Apple iPad 2 |
| Processor Model | Apple A5 (45 NM) |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi |
| Operating System | iOS |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Battery Run Time | 10 hrs |
| Item Weight | 1.32 lb. |
Check the listing for details. Apple IPad 2 White/Silver With Michael Kors Case bundle. Color: White, Condition: Used, Made in China. Listed at 30.00 USD. Apple iPad 2 (2nd Generation) β 16GB WiFi + Cellular Fully functional and reset, ready for a new user. Runs iOS 9.3.5. Condition: * Good overall condition for its age * Minor wear from normal use (see photos) * Screen is intact * Battery holds a charge Includes: * iPad * Michael Kors protective case (used as well) Notes: This is an older model and does not support newer apps or iOS updates. Great for basic use, kids, or media.