| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 60 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Apple |
| MPN | Apple iPad Wifi 7 |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Type | Tablet |
| Screen Size | 10.2 in |
| Internet Connectivity | Wi-Fi + 4G |
| Model | Apple iPad (7th Generation) |
| Series | Apple iPad |
| RAM Size | 3 GB |
| Operating System | iOS |
| Maximum Resolution | 2160 x 1620 |
| Network | Unlocked |
| Processor | Quad Core |
| Processor Model | Apple A10 Fusion |
| Processor Speed | 2.34 GHz |
| Item Height | 9.8 inches (250.6 mm) |
| Item Length | N/A |
| Item Weight | 1.09 pounds (493 grams) |
| Item Width | 6.8 inches (174.1 mm) |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| California Prop 65 Warning | N/A |
| Connectivity | Bluetooth,Headphone Jack,Lightning,USB 2.0 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Dimensions | N/A |
| Display Type | IPS LCD |
| Features | Wi-Fi + Cellular |
| Unit Quantity | N/A |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Apple iPad 7th Gen - 128GB - WiFi+Cellular - Good. Condition: Good - Refurbished. Listed at 153.99 USD. About Us Shipping Returns Store Home Carriers Phones Tablets Accessories Deals Contact Us Apple iPad 7th Gen - 128GB - WiFi+Cellular - Good PRODUCT HIGHLIGHTS Originally released September 2019 Wi-Fi (802.11a/b/g/n/ac) Bluetooth 4.2 technology 10.2-inch Retina display 8-megapixel camera FaceTime HD camera 1080p HD video recording A10 Fusion chip with 64-bit architecture Embedded M10 coprocessor LED-backlit Multi-Touch screen1.07 pounds and 0.29 inch ITEM INCLUDES Apple iPad 7 Wifi+Cellular 128GB Generic ChargerGeneric Box RETURNS : 30 DAYS We want you to buy your device with confidence. We offer a 30 days no questions asked refund policy. we will even pay for your return shipping (within USA). WARRANTY : 1 YEAR We stand behind our products, that's why we offer a complimentary 1 year warranty. if your devices stops working within 1 year we will exchange it for a working one, free of charge. we will even pay for shipping (within USA) both ways. Functionality : 100% Device has been tested and restored to full function. Cosmetics : Fair The device is in fair cosmetic condition and will show heavy scratches, scuff marks, and/or dents. Device has been tested and restored to full function. The item includes generic accessories and will come in new generic packaging Network : WIFI + Cellular Carrier Compatibility AT&T / Cricket Wireless Fully Compatible T-Mobile / Metro PCS / Simple Mobile Fully Compatible Verizon / Page Plus / Straight Talk Fully Compatible Sprint / Boost Mobile Check with your carrier Other Check with your carrier About Us Payment Shipping Returns Feedback Contact Us Guarantee Cellular is an electronics company that was founded in 1996. We pride ourselves in providing our customers with low, competitive prices for quality original name brand products. All of our items are in stock and ready for shipment by the next business day. We hope that you enjoy our products as much as we enjoy offering them to you. If you have any questions or comments, please do not hesitate to contact our courteous, knowledgeable and professional customer service staff. Guarantee Cellular accepts payment via PayPal only. Guarantee Cellular ships to all states within the USA, its territories and military bases. All orders are processed on the next business day (excluding major and/or religious holidays). A tracking number will be emailed to you once your item(s) have shipped. You are responsible for all customs and VAT charges. Guarantee Cellular will ship to PO BOXES through USPS. Expedited shipping orders such as UPS Next Day Air or UPS Second Day Air must contain a valid physical home or business address. If ordered to a PO box or to any address that UPS will not deliver to, your order will ship with an alternate carrier, and you will be refunded the shipping fee and receive your order without expedited shipping. Items purchased at Guarantee Cellular may be returned within 30 days of delivery date for a full refund. Items must be returned in the same condition as arrived, including original packaging along with any accessories included in order. Guarantee Cellular will credit the cost of the merchandise according to your method of payment. Guarantee Cellular will not issue a refund if this return policy is not strictly adhered to. Returns and exchanges are accepted only for items purchased from Guarantee Cellular in accordance with the conditions stated above. For Canada or other international returns, the shipping costs as well as the import duties and fees required for return shipping will not be refunded. International orders are subject to the conditions as stated above. Warranty Claims Warranty claims are subject to the discretion of the original product manufacturer. Guarantee Cellular is not responsible for any consequential damages or any labor, material, freight or expense required to replace or repair the product. Shipping Damages If an item arrives damaged, save the shipping carton and notify Guarantee Cellular immediately. Please do not return damaged or broken merchandise to us unless we instruct you to do so. This is necessary to keep your right to file a claim. All claims for damaged goods must be made with the carrier within 7 days of the delivery date. Guarantee Cellular is not liable for any special, incidental, or consequential damages. About Us Guarantee Cellular is an electronics company that was founded in 1996. We pride ourselves in providing our customers with low, competitive prices for quality original name brand products. All of our items are in stock and ready for shipment by the next business day. We hope that you enjoy our products as much as we enjoy offering them to you. If you have any questions or comments, please do not hesitate to contact our courteous, knowledgeable and professional customer service staff. Payment Guarantee Cellular accepts payment via PayPal only. Shipping Guarantee Cellular ships to all states within the USA, its territories and military bases. All orders are processed on the next business day (excluding major and/or religious holidays). A tracking number will be emailed to you once your item(s) have shipped. You are responsible for all customs and VAT charges. Guarantee Cellular will ship to PO BOXES through USPS. Expedited shipping orders such as UPS Next Day Air or UPS Second Day Air must contain a valid physical home or business address. If ordered to a PO box or to any address that UPS will not deliver to, your order will ship with an alternate carrier, and you will be refunded the shipping fee and receive your order without expedited shipping. Returns Items purchased at Guarantee Cellular may be returned within 30 days of delivery date for a full refund. Items must be returned in the same condition as arrived, including original packaging along with any accessories included in order. Guarantee Cellular will credit the cost of the merchandise according to your method of payment. Guarantee Cellular will not issue a refund if this return policy is not strictly adhered to. Returns and exchanges are accepted only for items purchased from Guarantee Cellular in accordance with the conditions stated above. For Canada or other international returns, the shipping costs as well as the import duties and fees required for return shipping will not be refunded. International orders are subject to the conditions as stated above. Warranty Claims Warranty claims are subject to the discretion of the original product manufacturer. Guarantee Cellular is not responsible for any consequential damages or any labor, material, freight or expense required to replace or repair the product. Shipping Damages If an item arrives damaged, save the shipping carton and notify Guarantee Cellular immediately. Please do not return damaged or broken merchandise to us unless we instruct you to do so. This is necessary to keep your right to file a claim. All claims for damaged goods must be made with the carrier within 7 days of the delivery date. Guarantee Cellular is not liable for any special, incidental, or consequential damages. Feedback Contact Us Contact Us Information Home About Us Feedback Contact Us Payment Shipping Returns Newsletter Add our store to your favorites to receive newsletters about new items & special promotions! Subscribe Payment Options Shop With Confidence Copyright © 2018 Guarantee Cellular. All rights reserved