| Processor | Dual Core |
|---|---|
| Screen Size | 9.7 in |
| Color | Black |
| RAM Size | 512 MB |
| Dimensions | 9.5x7.31x0.35 in |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Brand | Apple |
| Series | Apple iPad |
| Type | Tablet |
| Display Type | IPS LCD |
| Maximum Resolution | 768x1024 |
| Model | Apple iPad 2 |
| Processor Model | Apple A5 (45 NM) |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi |
| Operating System | iOS |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Item Weight | 1.32 lb. |
Check the listing for details. apple ipad a1395 16gb. Color: Black, Condition: Used. Listed at 34.00 USD. The Apple iPad A1395 with 16GB storage is a sleek and powerful tablet device from Apple. The tablet is in a sleek black color and is lightweight at 1.32 lb. This does not affect functionality in any way.