| Processor | Dual Core |
|---|---|
| Screen Size | 7.9 in |
| Color | Gray |
| RAM Size | 512 MB |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| MPN | MD531LLA |
| Processor Speed | 1.00 GHz |
| Brand | Apple |
| Series | Apple iPad mini |
| Type | Tablet |
| Maximum Resolution | 1024 x 768 |
| Model | Apple iPad mini (1st Generation) |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi |
| Operating System | iOS |
| Features | Built-In Front Camera, Built-In Rear Camera, Color Screen, Email, File Browsing, Integrated Speakers, LCD Display, MP3 Player, Touch Screen, Video Recorder, Web Browser |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Battery Run Time | 10 hrs |
Check the listing for details. Apple iPad mini 1st Generation 16GB Wi-Fi Space Gray A1432 Passcode Locked WORKS. Color: Gray, Condition: For parts or not working. Listed at 26.99 USD. no cracks or scuffs, great condition