| UPC | 0715660885019 |
|---|---|
| Processor | Dual Core |
| Screen Size | 7.9 in |
| RAM Size | 512 MB |
| Color | Silver |
| MPN | MD531LL/A |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Processor Speed | 1.00 GHz |
| Brand | Apple |
| Type | Tablet |
| Maximum Resolution | 1024 x 768 |
| Model | Apple iPad mini (1st Generation) |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi |
| Features | Built-In Front Camera, Integrated Speakers, LCD Display, MP3 Player, Email, Built-In Rear Camera, Video Recorder, Touch Screen, Color Screen, Web Browser, File Browsing |
| Operating System | iOS |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Battery Run Time | 10 hrs |
Check the listing for details. Apple iPad Mini 1st Generation. 16GB, Wi-Fi - White, backlight needs fixed A1432. Color: Silver, Condition: For parts or not working. Listed at 44.25 USD. In excellent cosmetic condition. Screen is not cracked. Back is in excellent shape. It does power on but the backlight is not working. I do not know if there are any passwords or not. I am not the original owner. Does not include any accessories.