| Processor | Dual Core |
|---|---|
| Screen Size | 7.9 in |
| Color | Silver |
| RAM Size | 1 GB |
| Dimensions | 7.87x5.3x0.3 in |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Brand | Apple |
| Type | Tablet |
| Battery Capacity | 5000-7999 mAh |
| Display Type | IPS LCD |
| Model | Apple iPad mini 2 |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi |
| Processor Model | Apple A7 (28 NM) |
| Operating System | iOS |
| Charger Included | No |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Battery Run Time | 10 hrs |
| Item Weight | 0.75 lb. |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Apple iPad Mini 2 16GB WiFi 7.9" Silver – Excellent Condition. Color: Silver, Condition: Used, Made in China. Listed at 79.00 USD. WiFi connects fast and stable. This Apple iPad Mini 2 is inamazing condition, looks and works almost like new. Fully tested and ready to use! Model: iPad Mini 2. Display is clean, bright, and crisp (no distortion).