| Processor | Dual Core |
|---|---|
| MPN | MD531LL/A |
| Item Length | 7.87 in |
| Unit Type | Unit |
| Display Type | IPS LCD |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 0.30 in |
| Network | Unlocked |
| Processor Model | Apple A5 |
| Operating System | iOS |
| Features | Built-In Front Camera, Built-In Keyboard, Built-in Microphone, Color Screen, Email, FM Radio, LCD Display, LED Display, Media Player, MP3 Player, Touch Screen, Vibration Function, Video Recorder |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Battery Run Time | 8 hrs |
| Item Width | 5.30 in |
| Screen Size | 7.9 in |
| RAM Size | 1 GB |
| Color | Gray |
| Dimensions | 7.87x5.30x0.30 in |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Brand | Apple |
| Series | Apple iPad mini |
| Type | Tablet |
| Battery Capacity | 6470 mAh |
| Maximum Resolution | 2048 x 1536 |
| Model | Apple iPad mini (1st Generation) |
| Connectivity | Bluetooth |
| Charger Included | No |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 11.68 Oz |
Check the listing for details. Apple iPad Mini Model MD531LL/A 1st Generation Sliver. Color: Gray, Condition: Used, Made in China. Listed at 25.43 USD. Used, still in good condition. The screen is protected by glass protector from day 1 so it’s flawless. The back has some stain from being in the case all the time, should be easily cleaned with some alcohol. No crack or scratches. Comes with a case. No charger or cable.