| Display Technology | OLED |
|---|---|
| Number of Lenses in Selfie Camera | 1 |
| Release Day | 24 |
| PLG_PT_NAME | Cell Phones |
| Pixel Density | 457 ppi |
| Number of Lenses in Main Camera | 2 |
| Release Year | 2021 |
| Item Height | 5.78 in |
| Release Month | 09 |
| Item Width | 2.81 in |
| Display Resolution | 2532 x 1170 Pixels |
| Water Resistance | Yes |
| Item Depth | 0.3 in |
| Wireless Charging | Yes |
| Front Camera Resolution | 12 MP |
| Battery Capacity | 3227 mAh |
| Network Generation | 5G |
| Item Weight | 6.14 oz |
| Back Camera Resolution | 12 MP |
| Release Date | 20210924 |
| Processor | Hexa Core |
| Screen Size | 6.1 in |
| Manufacturer Color | (PRODUCT)RED |
| Chipset Model | Apple A15 Bionic (5 NM) |
| Color | Red |
| Brand | Apple |
| Network | Unlocked |
| Model | Apple iPhone 13 |
| Style | Bar |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi, Lightning, NFC, GPS, Glonass, Galileo |
| Features | Proximity Sensor, E-compass, Gyro Sensor, Accelerometer, Ambient Light Sensor, Barometer, Ultra Wide-Angle Camera, eSIM |
| Operating System | iOS |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Camera Resolution | 12 MP |
| RAM | 4 GB |
Check the listing for details. Apple iPhone 13 128GB Red Cracked Check Imei. Color: Red, Condition: For parts or not working. Listed at 99.99 USD. Sim locked Imei in pics Phone does not hold charge turns on and off More details in pics