| Processor | Hexa Core |
|---|---|
| Chipset Model | Apple A18 (3 NM) |
| MPN | iPhone 16e |
| Lock Status | Network Locked |
| SIM Card Slot | eSIM |
| Unit Type | Unit |
| Energy Star | A |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Network | Cricket Wireless |
| Style | Bar |
| Features | Accelerometer, Bluetooth Enabled, Camera, eSIM, Digital Camera |
| Operating System | iOS |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Camera Resolution | 48 MP |
| Screen Size | 6.1 in |
| EC Range | A - G |
| Manufacturer Color | Black |
| Color | Black |
| Memory Card Type | Built-In Memory |
| Model Number | A1984 (CDMA + GSM) |
| Cellular Band | UMTS |
| Brand | Apple |
| Model | Apple iPhone 16e |
| Connectivity | Bluetooth, Galileo, Glonass, GPS, NFC, USB Type-C, Wi-Fi |
| Charger Included | Yes |
| Contract | Without Contract |
| RAM | 8 GB |
Check the listing for details. Apple iPhone 16E - 128GB -Cricket Only. Color: Black, Condition: New. Listed at 310.00 USD.