| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Color | Blue |
| Set Includes | Slicer |
| Material | Stainless Steel |
| Food Compatibility | Fruit |
| Item Length | Less Than 10 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Apple Corer |
| Unit Type | Unit |
| Making Method | Compressor |
| Features | Dishwasher Safe, Easy Clean |
| Item Width | Less Than 10 in |
| Item Weight | 0.25 lb |
Check the listing for details. Apple Slicer Corer 8 Blade Apple Cutter Easy Grip Fruit Divider. Color: Blue, Condition: New. Listed at 7.79 USD. Made withfood-grade stainless steel, thisapple slicer corer features ultra-sharp blades that quickly cut apples and pears into8 even slices while removing the core in one motion. Thisapple corer slicer is simple to clean—rinse under water or place in the dishwasher.